sob. Gru 7th, 2019

TRAGICZNY POŻAR

We wtorek 12 listopada 2019 roku doszło do tragicznego w skutkach pożaru w budynku mieszkalnym na ulicy Klasztornej w Koźminie Wielkopolskim. W wyniku pożaru jedna osoba nie żyje.

Zgłoszenie o zdarzeniu wpłynęło do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie o godzinie 4:47. Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie oraz po jednym zastępie z jednostek: OSP Koźmin Wielkopolski, OSP Czarny Sad oraz OSP Wałków. Na miejsce zdarzenia udał się również Oficer Operacyjny komendanta powiatowego PSP w Krotoszynie.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępów pożarniczych, Kierujący Działaniem Ratowniczym przeprowadził rozpoznanie w wyniku którego ustalił, że z otworów okiennych budynku mieszkalnego wydobywa się dym. Nie ma informacji o osobach przebywających wewnątrz mieszkania. Budynek stanowi zwartą zabudowę mieszkaniową.

Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca prowadzonych działań. Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego i wyposażeni w linię gaśniczą weszli do wnętrza budynku. Wewnątrz mieszkania strażacy zauważyli przytomną osobę przebywającą w środku, którą natychmiast ewakuowali na zewnątrz, następnie przystąpili do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. W tym samym czasie druga rota przystąpiła do przeszukiwania pozostałych pomieszczeń. W pokoju obok strażacy zlokalizowali drugą osobę leżącą w łóżku. Osobę tą niezwłocznie ewakuowali na zewnątrz. Z uwagi na obrażenia poniesione w wyniku pożaru zarówno strażacy jak i przybyły na miejsce Zespół Ratownictwa Medycznego odstąpił od Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej. Poszkodowany mężczyzna został przewieziony do SOR w Krotoszynie. Po całkowitym ugaszeniu pożaru, pomieszczenia zostały oddymione i przewietrzone. Przy pomocy kamery termowizyjnej i detektora wielogazowego sprawdzono cały budynek oraz sąsiedni budynek przylegający do pomieszczenia objętego pożarem – urządzenia nie wskazały zagrożeń.

Na tym działania straży pożarnej trwające 3 godziny i 6 minut zakończono i zastępy powróciły do miejsca stacjonowania.

Opracował: kpt. Tomasz Patryas – KP PSP KROTOSZYN

Foto: OSP CZARNY SAD